E330, Kyselina citrónová

Kyselina prirodzene sa vyskytujúca v citrusových plodoch. Škodlivosť, živočíšny pôvod, alergén.
Škodlivosť: bezpečné
Živočíšneho pôvodu: Nie
Alergén: Nie

Popis a účinky E330, Kyselina citrónová

Kyselina citrónová (E330) sa prirodzene vyskytuje v citrusových plodoch, hlavne v citrónoch, limetkách, grepoch, pomerančoch a v menšej miere aj v ďalšom ovocí a zelenine.
Má viac spôsobov výroby. Prírodnou cestou sa dá získať zo šťavy citrusov fermentáciou surového cukru. Bežná priemyselná výroba však využíva pliesňovú kultúru Aspergillus niger a sacharózu (predovšetkým melasu, hydrolyzovaný kukuričný škrob, ...). Pridaním hydroxidu vápenatého (známy ako hasené vápno) vznikne soľ, z ktorej sa vďaka kyseline sírovej získa konečná kyselina citronová. Ročná celosvetová výroba je odhadovaná na 1,7 miliónov ton, z čoho viac ako polovicu produkuje Čína. 

Kyselina citronová (E330) má mnoho využití. V potravinách je to predovšetkým vďaka schopnosti regulovať ich kyslosť a zásaditosť. Taktiež zabraňuje rastu baktérií, kvasiniek a pliesní, preto sa používa aj ako konzervant. V tukoch a olejoch pôsobí ako andioxidant.

Nájdeme ju hlavne v nealkoholických nápojoch, džusoch, víne, tukoch, instantných nápojoch, marmeláde, kandovanom a mrazenom ovoci, mrazených mliečnych výrobkoch, v syrových pomazánkach, majonéze, v šalátovom dresingu a v mnohých ďalších potravinách. Kyselinu citronovú môžeme nájsť aj v  kozmetike, farmaceutických výrobkoch a v chemickej výrobe.
Vo všeobecnosti je kyselina citrónová považovaná za bezpečnú látku. Nadmerným používaním kyseliny citrónovej môže dôjsť k poškodeniu zubnej skloviny. Napríklad konzumovaním samotných citrónov. Podobne ako všetky kyseliny, pri kontakte s okom vyvolá dráždivú reakciu, vo väčšej koncentrácii a množstve môže spôsobiť aj oslepnutie. Množstvo v potravinách je však ďaleko pod touto hranicou.

 

E330, Kyselina citrónová je zaradené v kategorií regulátory kyslosti.

Ďalšie éčka v tejto kategórií sú: E330

Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Oficiálna definícia potravinového aditíva (prísady) hovorí, že ide o takú zložku potraviny, ktorá sa zámerne pridáva do potraviny z technologických dôvodov, napr. pri výrobe, spracovaní, ošetrovaní, balení alebo skladovaní potravín, čím sa sama alebo svojimi vedľajšími produktami stáva súčasťou potraviny a môže ovplyvňovať jej vlastnosti. Tieto prídavné … Celý článok - Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?
PR článok

Jar je ideálnym obdobím pre zdravé chudnutie

Jar je pre mnohých ľudí ako prichádzajúca spása po temnej a chladnej zime. Dni sú dlhšie, slnečné lúče nás začínajú hriať a s nimi spojené účinky endorfínov môžeme pozorovať všade okolo nás. Prichádza jarná rovnodennosť, ktorá je tradične spojená s novými začiatkami a zmenami. Tento symbolický začiatok … Celý článok - Jar je ideálnym obdobím pre zdravé chudnutie
PR článok

Prírodné probiotiká a 7 druhov jedla pre zdravé črevá

Viete, že v našich črevách sa nachádzajú dobré baktérie? Ide o probiotiká, ktoré podporujú trávenie a obnovujú črevnú mikroflóru. Udržte si ideálnu hladinu probiotík pomocou stravy a majte vysmiate črevá. Osvojte si 7 potravín pre dobré fungovanie čriev i podporu imunity. 1. Jogurty plné probiotík K prírodným … Celý článok - Prírodné probiotiká a 7 druhov jedla pre zdravé črevá
PR článok

Netradičné a chutné recepty na jesenné zaváranie

Horúce letné dni plné slnka a prázdninových radovánok nadobro skončili a pomalým, ale istým krokom prichádza jeseň. Veríme, že s bohatou úrodou obľúbených druhov jesenného ovocia a zeleniny. Vyskúšať netradičné recepty na zaváranie je pre mnohých spôsob, ako si vytvoriť vlastné zásoby dobrôt, ktoré vydržia po celú … Celý článok - Netradičné a chutné recepty na jesenné zaváranie
PR článok

Aké kanabisové oleje sú dostupné na Slovensku?

Kanabisový olej je čoraz populárnejší aj u nás, ale mnoho ľudí má o tejto látke stále veľa mylných predstáv. Je rozdiel medzi kanabisovým olejom a CBD olejom? Podľa akých kritérií si vybrať vhodný produkt a ktoré výrobky sú dostupné na Slovensku? Čo je to kanabisový olej? Stále … Celý článok - Aké kanabisové oleje sú dostupné na Slovensku?
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S