Rozhovor o detoxikačných kúrach a pobytoch s Miriam Látečkovou

Miriam Látečková opisuje, ako prežívala svoju prvú detoxikačnú kúru a prečo začala organizovať vlastné detoxikačné pobyty.

Rozhovor o detoxikačných kúrach a pobytoch s Miriam Látečkovou

PR článok

Pripravili sme pre vás rozhovor s Miriam Látečkovou, majiteľkou obľúbeného eshopu Babičkina záhrada, ktorá hovorí o tom, ako prežívala svoju prvú detoxikačnú kúru a čo ju motivovalo k tomu, aby sa o svoje skúsenosti podelila s ostatnými.

Predtým, ako si začala organizovať vlastné pobyty si detoxikáciu vyskúšala niekoľkokrát sama na sebe. Čo ťa prvýkrát motivovalo nejesť 7 dní a liečiť sa šťavami?

Prvotný popud boli moje dlhotrvajúce, nezlepšujúce sa alergické stavy a stále sa zhoršujúca alergia, ktorá naberala každým rokom na obrátkach a silnela. Odmietla som brať silné lieky, odmietala som sa však zmieriť aj s tým, že si na jar nemôžem vyjsť na prechádzku a najesť sa prvých čerešní. Nestačila bylinková liečba ani striedmy spôsob života čo sa týka stravy. Pochopila som, že toto si bude vyžadovať viac – totálny detox a vyčistenie každej bunky v organizme.

Prečo práve liečba šťavami? V čom je pre telo výhodnejšia?

Na jednej strane množstvo prečítaných kníh a študií o liečbe šťavami, na druhej vlastná niekoľkoročná skúsenosť s jednodňovými pôstami a s tým, že vždy keď mi bolo zle, niečo ma obchádzalo, cítila som sa chorá alebo som mala alergický záchvat, tak som prestala jesť a rekonvalescencia resp. prechod do normálneho zdravého stavu bol neskutočne rýchly a udial sa vždy takmer behom 24 hodín. Pozitívna spätná väzba od priateľov a príbuzných  a moja vlastná skúsenosť na sebe samej a členoch rodiny mi jasne ukázali, že to nie je len teória, že liečenie šťavami je prevratná technika liečby aj dlhodobých ochorení, ktorú má každý na dosah ruky, takmer zdarma. Lebo tie najlepšie veci sú stále zadarmo.

Osobne by som mala najväčší strach z hladu a z toho, že by som ho nevydržala. Aké boli prvé dni tvojho pôstu?

Ak myslíš prvý a druhý deň, tak si viem predstaviť aj príjemnejšie veci :). V hlave zmätok v štýle „to nedám, ja na to kašlem, nebudem sa takto trápiť, nemá to zmysel“ a fyzicky obrovské škvŕkanie v bruchu, bolesť hlavy, nervozita a podráždenosť. Problém bol, že vtedy mi nemal kto vysvetliť, že takéto stavy sú normálne a nevedela som ani to, ako si pri nich pomôcť a zmierniť príznaky. Akonáhle si však telo zvyklo na nový stav, nastali dni totálnej pohody, ľahkosti, užívala som si svoje telo, ktoré štíhlelo, to množstvo energie, kvalitný spánok, rána, kedy som doslova vyskočila z postele. Veľmi výrazne pookrialo nielen telo ale aj duša. Stav na nezaplatenie. Chcem, aby tento stav zažilo čo najviac ľudí, preto som aj začala organizovať vlastné detoxikačné pobyty pod mojim vedením.

Ako po takejto očistnej kúre prebieha nástup na normálnu stravu?

Pozvoľna a pomaly. Pravidlom je, že tak dlho ako „šťavujeme“, by sme mali prechádzať aj na tuhú stravu. Tým dokážeme účinky očisty predĺžiť alebo naopak nevhodným nástupom úplne zničiť úsilie, ktoré sme vynaložili. Začíname s malými porciami veľkosti dlane, postupne pridávame zeleninu, jemné vegánske zeleninové polievočky, neskôr obilniny, strukoviny. Našich klientov učíme ako si vyberať správne potraviny, ako ich kombinovať, na čo sa zamerať bez toho aby ste museli rátať kalórie a mať v hlave chaos. Jedlo je naša energie, náš pôžitok, naša radosť, spôsob, pri ktorom trávime čas s rodinou a priateľmi. Jedlo by nikdy nemalo byť stresujúcim faktorom nášho dňa, treba sa na neho pozerať ako na dar.

Schudla si? Ako sa ti zlepšila pleť a trávenie?

Počas každého detoxikačného týždňa schudnem cca 4 kg, ľudia s nadváhou môžu schudnúť aj 10 kg, obrovskou výhodu je, že ak si osvojíš na základe odporúčaní vhodnú stravu aj po pobyte, tak váha pôjde pomaly a pravidelne dole (pri obéznych ľuďoch). Pre mňa nie sú detoxikačné týždne spôsob ako schudnúť, pre niekoho to však môže byť obrovská motivácia na ceste za zdravším a štíhlejším telom. Pleť a trávenie sú tie najviditeľnejšie veci, ktoré po detoxe uvidíš, tam nie je o čom :).

Čo považuješ za najväčší prínos detoxikácie? Čo ťa vedie k tomu, aby si si túto procedúru dvakrát ročne zopakovala?

Za to najdôležitejšie považujem absolútnu zmenu, ktorá nastane PO. Vyčistia sa vám chuťové bunky a konečne bude platiť, že telo si pýta čo potrebuje. Teraz to budeš vedieť skutočne rozoznať, lebo chuť nie je ovplyvnená zlým zvykom ani závislosťou na cukre a výrazných chutiach. Začnú ti samé od seba chutiť zdravé veci, jedlo si budeš vychutnávať, jesť pomaly, budeš sa tešiť z jeho prípravy. Teraz to bude doslova malina. Keď po týždni bez tuhej stravy ochutnáš prvýkrát napríklad voňavé chutné zrelé maliny alebo si budeš môcť zahryznúť do zeleninového šalátu, budeš v ňom nachádzať také spektrum chutí ako nikdy inokedy.

Prečo si myslíš, že je lepšie ak detoxikácia prebieha pod vedením lektora?

Hlavne prvú detoxikáciu je mimoriadne potrebné robiť pod vedením niekoho skúsenejšieho. Niekoho, kto ťa pripraví na nekomfortný stav počas prvého dňa a pomôže ti ho prekonať rôznymi technikami, uľaví ti od bolesti hlavy, namotivuje, vysvetlí procesy v tele, zamestná telo a hlavu a vyskláda týždeň detoxu tak, aby bolo 7 dní využitých čo najlepšie a tak, aby sme detoxikovali na všetkých úrovniach tela a mysle. Je to zároveň čas na nezaplatenie, lebo máš možnosť byť v kolektíve ľudí, ktorý sa navzájom obohacujú svojimi skúsenosťami z oblasti zdravého životného štýlu a prítomnosť skúseného a kvalitného lektora je viac, ako keby si prečítala 100 kníh, ktoré ťa len zbytočne zmätú. Ukáže cestu a nasmeruje ťa aj po ukončení detoxu tak, aby si sa vracala na detox pobyty len ako na udržiavaciu dovolenku, vďaka ktorej u teba neprepuknú civilizačné ochorenia a budeš aktívna a zdravá aj na dôchodku. To je aj cieľom mojich pobytov

Dá sa robiť detoxikácia aj doma?

Všetko sa dá. Ak za detoxikáciu považujem už to, že sa na týždeň zbavím cukru, obmedzím fajčenie a dám si do tela 5 km chôdze denne, tak to zvládne každý aj doma. Ak chceš detoxikáciu na šťavách až na úrovni buniek a chceš sa ňou vyslovene liečiť, nielen odľahčiť telu striedmou stravou, tak odporúčam rozhodne v skupine a pod vedením niekoho skúseného.

Sama si spustila projekt detoxikačných pobytov, čo ťa k tomu viedlo?

Každý rok ma kontaktuje mnoho ľudí s rovnakými otázkami, ktoré súvisia s očistnými kúrami. Chodia k nám na predajňu v Nitre, alebo mi píšu maily. Chcú vedieť, kedy začať s detoxikáciou, ako pri nej postupovať, čo vtedy jesť a čo vylúčiť zo stravy, ktoré podporné prípravky používať, aby bola detoxikácia efektívna. Ľudia majú pocit, že chcú niečo urobiť pre svoje zdravie, ale nevedia presne ako a mnohí robia detoxikáciu nesprávne. Chcela by som dať týmto ľuďom odpovede na ich otázky a stáť pri nich počas toho, ako budú pomáhať svojmu telu stať sa silnejším a zdravším. Preto som si vymyslela projekt ozdravných pobytov, kde sa stretneme a budeme sa venovať len samým sebe, meditáciám, cvičeniu a svojmu zdraviu.

Ako takýto pobyt prebieha?

Pobyty sú zvyčajne 7-dňové. Vždy ich robím v príjemnej prírode, snažím sa vyberať miesta, ktoré sú ďalej od ľudí, aby sme ráno počúvali spev vtákov a večer líhali za tmy, nie s pouličnými svetlami. Na pobyte sa cvičí jóga, čchi-kung (čínske ozdravné cvičenie), každý deň si dáme prechádzku, či túru a trávime čas oddychom a rozprávaním. Počas siedmych dní sa pijú len zeleninové a ovocné šťavy a špeciálne čaje na detoxikáciu a očistu vnútorných orgánov. Na pobytoch býva veľmi dobrá amtosféra, veľa sa spolu smejeme a popri tom sa vzdelávame. Veľmi sa už teším na ďalšie skupiny, ktoré so mnou absolvujú detoxikačný pobyt, aj pre mňa samotnú je to niečo ako dovolenka, kde naberiem energiu z prírody a som namotivovaná do ďalších týždňov.


Ďalšie informácie o aktuálnych termínoch pobytov nájdete tu: http://detoxpobyt.sk/informacie-o-pobyte/

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S