Výchova detí podľa Naomi Aldort (1.časť – efektívna komunikácia)

Koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič, ani dieťa a namiesto ovládania, trestov a manipulácie je s dieťaťom zaobchádzané s rešpektom a úctou. Najdôležitejším bodom je efektívna komunikácia.

Výchova detí podľa Naomi Aldort (1.časť – efektívna komunikácia)

Nové prístupy vo výchove prináša aj kniha známej americkej rodinnej poradkyne a matky 3 synov, Naomi Aldort.

Táto inšpiratívna kniha s názvom „Vychovávame deti a rastieme s nimi“ predstavuje taký koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič, ani dieťa a namiesto ovládania, trestov a manipulácie je s dieťaťom zaobchádzané s rešpektom a úctou

Často rodičia nie sú schopní viesť deti takým spôsobom, aby vyrástli v emočne zdravé, šťastné, silné, milujúce a zodpovedné bytosti. Preto je dôležité, aby pri výchove rodičia upustili od svojich očakávaní, vrátane prianí, aby bolo dieťa neustále šťastné.

Cieľom by nemala byť výchova ľudských bytostí bez citových problémov, to ani nie je možné, ale výchova ľudí, ktorí problémy života milujú a užívajú si jazdu životom.

Naomi tvrdí, že rodičia deťom môžu dôverovať a bezpodmienečne ich milovať, ak sa im podarí zbaviť sa svojich starých nefunkčných vzorcov správania. Vzhľadom k tomu, že vzorce chovania a myšlienkové programy sa predávajú z generácie na generáciu, sú v človeku hlboko zakorenené, a preto to nejaký čas trvá, pokiaľ ich nahradia nové vzorce. 

Naomi vysvetľuje, prečo ovládanie, manipulácia a trest vo výchove nefungujú, a že vychovávať neznamená ovládať. Dieťa má naplniť svoje najlepšie predpoklady nie preto, že sa rodiča bojí, alebo že potrebuje získať jeho uznanie, ale preto, že to chce zo svojej slobodnej vôle. Poslušnosť, povoľnosť a ochotná spolupráca sú podľa Naomi známkou toho, že dieťa, aj keď vyzerá akokoľvek spokojné, podlieha vôli dospelého, pretože chce jeho lásku. Láska je však láskou iba vtedy, ak je bez podmienok. V okamihu, keď je láska použitá ako odmena za správanie alebo úspech, prestáva byť láskou a stáva sa lekciou, niečo za niečo. Bezpodmienečná láska je odmenou sama osebe. 

Dieťa odzrkadľuje chovanie rodiča.

Preto môže rodič pri výchove veľmi dobre využiť rôzne situácie, kedy čelí stresu, neúspechu, frustrácii, bolesti, výzvam a pod., ak sa mu pri týchto situáciách podarí zachovať kľud. Keď batoľa kričí kvôli zbúranej veži z kociek, je možné reagovať tak, aby rodič nepoprel pocity dieťaťa a situáciu nedramatizoval. Môže zostať kľudný a dať najavo, že neprišiel dieťa zachraňovať a zmeniť situáciu, prípadne mu to nejako vynahradiť. Ak zostane v kľude, dieťa sa naučí cítiť tak isto a bude emočne odolnejšie. Ak sa staršiemu dieťaťu niečo nepodarí, alebo ak sa s ním prestane rozprávať nejaký kamarát, rodič môže vypočuť dieťa s láskou, ale s neutrálnym prístupom. Nie je to problém, pokiaľ rodič svojím prístupom dieťa nenaučí, že to problém je. Výchovou dieťaťa sa môže učiť aj rodič. Môže sa naučiť vytvoriť si väčšiu lásku k realite, k prítomnému okamžiku, vybudovať si schopnosť zachovať kľud, keď sa veci nevyvíjajú podľa jeho predstáv atď. 

 

Metóda SALVE - ako efektívne komunikovať s dieťaťom

Efektívnu komunikáciu je možné vysvetliť aj na takej bežnej otázke ako napríklad „Prečo plačeš?“. Táto otázka dostáva dieťa do obranného postoja, ako keby tým rodič hovoril, že nie je dôvod plakať. Prečo môže dieťa vnímať aj ako výčitku. Efektívnejším spôsobom je sústredené počúvanie a uznanie pocitov dieťaťa bez zbytočnej dramatizácie. Ak deti cítia, že môžu byť bezprostredné, že je úplne v poriadku, ak cítia to, čo cítia, často samy nájdu riešenie problému, alebo sa s realitou zmieria. Najpravdepodobnejší bezprostredný výsledok uznania pocitov je väčší krik, záchvat hnevu, alebo iná forma vyjadrenia. Keď však tieto prejavy skončia, nezostanú v deťoch žiadne zvyšné negatívne emócie. Prekonanie zabráni aj tomu, aby sa zážitok stále vracal a negatívne ovplyvňoval postoje dieťaťa na celý život.

SALVE sú začiatočné písmena anglických slov:

S (separate) = oddeliť sa od správania dieťaťa a od jeho emócií pomocou tichého rozprávania samého/samej so sebou, preskúmania svojich myšlienok a pozorovania svojej mysle. Ak je člověk rozčúlený, nie je správne hneď hovoriť a konať, pretože to situáciu iba zhorší.

A (attention) = venovať dieťaťu pozornosť po tom, ako sme preskúmali svoje myšlienky.

L (listen) = počúvať, čo dieťa hovorí, a pozorovať, čo jeho činnosť naznačuje. 

V (validate) = uznať pocity dieťaťa a potreby, ktoré prejavuje, bez rád a kritiky.

E (empower) = povzbudiť dieťa a prejaviť dôveru v jeho schopnosti.

Deti komunikujú aj bez slov. Niektoré deti ukazujú svoje obavy v imaginárných hrách. Alebo sa ich úzkosti prejavujú ako súrodenecká rivalita, pocikávania sa, neschopnosť sústrediť sa, prípadne sa správajú hrubo a agresívne. Iné deti naopak reagujú skrývaním svojich pocitov, zmiznú do svojej izby a ponoria sa do bolestivých myšlienok. Oba typy deti, extrovertné aj introvertné, však potrebujú prejaviť svoje emócie, inak sa v nich utápajú. 

Ďalším pravidlom efektívnejšej komunikácie, a to nielen medzi rodičom a dieťaťom, je nidky nesúdiť komunikáciu druhých, hodnotiť vždy len seba. Nesúhlas je možné vyjadriť aj bez odsudzovania. Vždy je lepšie hovoriť o svojom názore a nie všeobecne o dobre a zle. Napríklad slová „kradnúť sa nemá“ väčšinou nevzbudia ľútosť, ale skôr zahanbenie u dieťaťa. Ak však rodič povie: „Zistila som, že si vzal čokoládu z obchodu bez zaplatenia, bola som smutná a bolo mi to ľúto.“ Takéto slová ho zasiahnu a je pravdepodobnejšie, že sa dieťa začne zverovať, čo ho k takému konaniu viedlo.

Video - inšpiratívny rozhovor Katky Královej, autorky metódy Nevýchovy, s Naomi Aldort

 

2.časť – láska a sebavyjadrenie pri výchove detí - podľa Naomi Aldort

3.časť – emocionálna istota, samostatnosť a moc pri výchove detí - podľa Naomi Aldort

 

Zdroje:
[1] Naomi Aldort - Vychovávame deti a rastieme s nimi
[2] Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Príprava na pôrod a uľahčenie pôrodu pomocou prírodných prostriedkov
Tehotenstvo a alternatívne terapie
Koncept kontinua a indiánska výchova detí
Homeopatia v tehotenstve, pri pôrode a kojení
Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení
Prírodná liečba a cvičenie v šestonedelí
Schüsslerove tkanivové soli počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia
Výživa v tehotenstve
Päť zásad na koliku a plač miminka
Hypnopôrod – ľahší a menej bolestivý prirodzený pôrod

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S