Akupresúra (manupresúra) - využíva rovnaké body ako akupunktúra

Akupresúra (manupresúra) je alternatívna manuálna technika, ktorá vychádza z tradičnej čínskej medicíny. Priamym tlakom prstov rúk sa pôsobí na akupunktúrne (akupresúrne) body na tele.

Akupresúra (manupresúra) - využíva rovnaké body ako akupunktúra

Akupresúra (manupresúra) je alternatívna manuálna technika, ktorá vychádza z tradičnej čínskej medicíny.  

Priamym tlakom prstov rúk sa pôsobí na akupunktúrne (akupresúrne) body na tele.

Pokiaľ sa tlak prstov spája s rôznymi pohybmi nad akupunktúrnymi bodmi alebo meridiánmi (energetickými dráhami), ide už o tradičnú čínsku masáž nazývanú tuina.

Akupresúra využíva rovnaké body ako akupunktúra.

Často je akupresúra (manupresúra) nesprávne zamieňaná za reflexnú terapiu, pretože pri oboch technikách ide o využívanie tlaku na určité miesta tela. Akupresúra je však masáž akupresúrnych bodov na celom tele. Pri reflexnej terapii sa stimulujú body iba na reflexných plôškach nôh, niekedy aj rúk alebo uší.

Cieľom akupresúry je uvoľniť tok energie v dráhach, udržiavať enegie jin a jang v rovnováhe, prípadne dodať hojivú energiu tam, kde je to potrebné. Ide hlavne o uvoľnenie, reguláciu nervového systému, zlepšenie krvného obehu a látkovej výmeny.

Jednoduchá akupresúra je vhodná aj pre samoliečbu, hlavne pri bolestiach hlavy a pri nevoľnostiach. Využíva kolmý tlak na akupresúrny bod, bez masírovania a trenia. Slabý tlak ukľudňuje, silný tlak povzbudzuje. Rotácia prstom nad akupunktúrnym bodom v smere hodinových ručičiek je jang, opačne je jin. Tlak na jeden bod má trvať 5 až 10 sekúnd, potom má prísť uvoľnenie a celý proces sa opakuje asi tak 10 krát za sebou. Bolesť v bode by nemala byť nepríjemná. Pri bodoch na tvári používame viac prstov alebo celú dlaň. Jednoduchá akupresúra sa môže robiť denne, niekedy aj viackrát denne, podľa príručky akupresúry. Platia pri nej rovnaké kontraindikácie ako pri klasickej švédskej masáži. Po masáži je vhodné si vždy umyť ruky studenou vodou až po lakte a nechať ich uschnúť, aby nedošlo k prenosu energie.

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

feng-shui-728x906.jpg

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Zdroje:
[1] Tradičná čínska medicína v dennom živote – MUDr. Jaromír Růžička, Rudolf Sosík a Yingwu Wang
[2] Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net

Katalóg akupresuristov / manupresuristov na Slovensku

Mohlo by vás zaujímať:  
Čínska masáž TUINA
Marmaterapia (ajurvédska akupresúra)
Tradičná čínska medicína
Moxovanie
Bankovanie a banková masáž
Ajurvédska olejová masáž abhjanga
Reflexná terapia (reflexológia)
Thajská masáž
Shiatsu (japonská masáž)
Osteopatia - terapia rukami

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S