Čínska fytoterapia a jej porovnanie s klasickou západnou fytoterapiou

Čínska fytoterapia patrí k jedným z hlavných metód liečby v tradičnej čínskej medicíne. V porovnaní s klasickou západnou fytoterapiou je založená na iných princípoch.

Čínska fytoterapia a jej porovnanie s klasickou západnou fytoterapiou

Čínska bylinná terapia alebo inak čínska fytoterapia patrí k jedným z hlavných metód liečby v tradičnej čínskej medicíne. Nepoužívajú sa iba byliny, ale aj minerály, kôra, hmyz, zvieratá a pod. Zo zvieracej ríše sú to napríklad: zhodená hadia koža, cikády, kosti sibírskeho tigra, medvedí žlčník, roh nosorožca a pod.

Čínska fytoterapia je v porovnaní s klasickou západnou fytoterapiou založená na iných princípoch. Liečivé rastlinné drogy, v Číne nazývané jao, sú podávané podľa energie čchi a podľa krvi. Každá bylina má svoju vlastnú energiu, ktorá musí byť v súlade s energiou pacienta. Preto je čínska bylinná liečba individuálnou terapiou. Vždy sa posudzuje kvalita energie byliny, či zahrieva, alebo ochladzuje a akú má chuť. Rastlinné liečivá sa delia na horúce, chladné, svieže (vlhké) a teplé (suché). Stavy chladu sa liečia teplými bylinami a naopak, stavy horka studenými bylinami.

Základné horúce liečívá: škorica, zázvor, paprikové korenie
Základné chladné liečívá: skorocel, kostihoj, divozel
Základné svieže (vlhké) liečívá: melón, tekvica, mäta
Základné teplé (suché) liečívá: valeriána, vlašský orech, repík

Jednotlivé byliny sa podľa chutí radia do systému piatich základných elementov: sladká chuť (element zeme), pikantná chuť (element kovu), slaná chuť (element vody), kyslá chuť (element dreva), horká chuť (element ohňa).

Byliny sa v čínskej fytoterapii využívajú na 8 hlavných účelov:

  • harmonizácia tela – zabránenie nadmernému poteniu (šalvia) alebo krvácaniu (myší chvost),
  • posilnenie tela – zvýšenie obranyschopnosti (ženšen), podpora metabolizmu, …
  • rozptýlenie energie – z miest, kde je jej nadbytok, do miest, kde je jej nedostatok, napr. nadmerné nahromadenie chladu odstraňuje zázvor, horúčavy mäta, sucha tekvica, vlhosti yzop, …
  • oteplenie alebo ochladenie tela
  • podpora potenia – napr. lipový kvet, kvet bazy čiernej, vňať materinej dúšky, ...
  • podpora dávenia – napr. koreň kopytníka európskeho, zemežlč, palina, ...
  • podpora prečistenia – napr. repík, žihľava, palina, skorocel, …

V čínskej fytoterapii existuje dlhá tradícia v kombinovaní bylín, aby sa podporil ich optimálny účinok a znížil nepriaznivý účinok niektorých z nich. Každá bylina v zmesi má svoje miesto a pokiaľ je použitá samostatne, nie je jej funkcia vždy rovnaká. Napríklad sa často do zmesí pridávajú toxické byliny, ktoré sa spolupôsobením ostatných zložiek v zmesi stávajú neškodné a súčasne ich prítomnosť podporuje silu ostaných bylín. Niekoľko bylín v zmesi je účinnejších ako jednotlivé byliny. Receptúra sa tak dá ľahko prispôsobiť individuálnym potrebám.

Rozdiel medzi našimi a čínskymi bylinami je hlavne v tom, že čínske byliny a ich účinky sú presne kategorizované, ich kvalita energie, chuť a vplyv na organizmus sú presne zaznamenané v starých čínskych odborných textoch. O našich liečivých bylinách nie je zaznamenaných tak veľa informácií a ich používanie nie je z dlhodobého hľadiska tak dokonale preverené. V Číne sa dochovali praktické vedomosti o bylinnej liečbe ľudí už z obdobia 6 000 rokov pred Kristom. Tradičný čínsky liekopis popisuje tisícky rôznych bylinných liečiv. V praxi sa však najčastejšie používa okolo 300 bylín.  Aj keď je bylinná liečba jednou z najbezpečnejších metód liečby, v istých prípadoch môže dôjsť ku kontraindikáciám, ak je napríklad dotyčný na konkrétnu bylinu alergický. Tieto prípady sú však dosť výnimočné.

Čínske bylinkárstvo má viaceré podoby: čaje z bylín, prášok z mletých bylín, pilulky, pasty z múky, rastllinné extrakty, granulát, tinktúry, oleje a liečivé náplasti. Byliny je možné pridávať aj do jedla. Podobne ako pri západnej fytoterapii, byliny ani bylinné zmesi (wany) sa neužívajú dlhodobo bez prestávky.

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

feng-shui-728x906.jpg

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Zdroje:
[1] Tradičná čínska medicína v dennom živote – MUDr. Jaromír Růžička, Rudolf Sosík a Yingwu Wang

Mohlo by vás zaujímať:
Tradičná čínska medicína
Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus)
Gemmoterapia - zdravie z púčikov
Bachova kvetová terapia
Aromaterapia - voňavé zdravie
Akupresúra (manupresúra)
Čínska masáž TUINA
Moxovanie
Akupunktúra

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S